Menü  
 

Bilgilendirme

 
 

BASEK
HAYATINIZI DEĞİŞTİRECEK

TÜRKİYE' NİN GELECEĞİ MESLEK LİSELERİNDE

12 yıllık kesintisiz eğitim sisteminde öğrenciler, lise eğitiminden sonra üniversiteye yönlendiriliyor fakat üniversiteyi kazanamayanlar işsiz kalıyor psikolojik bunalıma giriyor ya da alkol uyuşturucu batağına sağlanıyorlardı.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ,4+4+4 kesintili eğitim sistemine geçildikten sonra mesleki eğitim ön plana çıktı.Meslek Liselerini bitiren gençler isterlerse üniversiteye gidebiliyor isterlerse de mesleğini yaparak ülke kalkınmasında yerini alabiliyorlar.Meslek liselerinin katsayı problemi de kaldırıldığı için üniversiteyi kazanmalarının önündeki engel de kalmadı.Meslek lisesi mezunları hem çalışıp hem okuyabılecekler.

Meslek lıseleri bu yıldan itibaren büyük bir dönüşüm sürecine girdi.Eskiden meslek lisesi deyınce öğrencilerin aklına tornacılık, marangozluk ,elektrikçilik vs gelirken gençlerimiz önümüzdeki yıllarda sağlık havacılık biyoteknoloji ve enerji sistemlerine yönlenecekler.Çünkü gençlerimiz Türkiye' nin kalkınmasında pay sahibi olmak istiyorlarsa esnaf olmak yerine büyük hayallerin peşinde koşmaları gerekecektir.

BASEK (Batı Anadolu sağlık ve Eğitim kurumları ),gençlerin hayatlarını ve aynı zamanda hayallerini değiştirecek .Geçen yıl açılan Sağlık Lisesinden sonra bu yıl da Batıjet Havacılık lisesi ,Bıyoteknoloji lisesi ve Enerji lisesi ni açtı.Gençleri geleceğe hazırlamak,Türkiye' nin kalkınmasına katkı sağlamak ve onların büyük hayallerin peşinden koşmasını amaçlamaktadır.

BASEK sadece gençlerin eğitimiyle değil ,sosyal ve kültürel gelişimiyle yakından ilgilenmektedir.Yetenekli öğrencilere sponsor olarak Türkiye ve dünya yarışmalarında desteklenmektedir.
 


BASEK HAYAT BOYU GEÇİM GARANTİSİ HEDİYE EDİYOR.

BASEK çatısı altında eğitim veren BATIANADOLU Mesleki Teknik Lise’ye ilk kayıt ya da nakil yaptıran öğrencilerin velileri, ayda 1000 TL ödemek suretiyle 4 yılın sonunda çocuklarına hayat boyu geçim garantisi sağlıyor.

Meslek altın bileziktir. Op. Dr. Özer Gürbüz, “ BASEK olarak atalarımızın meslek sahibi olan çocukları için mecazı anlamda altın bilezik benzetmesinden esinlenerek “ Basek Altın Bilezik Dağıtıyor” kampanyası başlatmıştır. BASEK meslek liselerini bitiren gençlere hem meslek sahiplerine atfedilen altın bileziklerini ve diplomalarını verecek hem de ömür boyu bileklerinden çıkarmayacakları BASEK armalı altın bilezik takacaklarını söyledi. Meslek eğitimi lise seviyesine indi. BASEK’in yeni Türkiye’nin kalkınma hamlesinde ihtiyaç olan meslek eğitimini üniversiteden lise seviyesine indirmek amacıyla kurulduğunu belirterek “ Rahmetli Vehbi Koç’un Türkiye’nin en önemli meselesi meslek lisesi tespitinin ne kadar doğru olduğu ölümünden yıllar sonra ortaya çıkmıştır.” ifadelerinde bulundu.

Yeni bölümlere nakil serbest. Eskiden meslek lisesi deyince marangozluk, tornacılık, elektrikçilik bölümlerinde eğitim gören öğrencilerin yeni Türkiye’nin ihtiyacına göre değişeceğini beklediklerini söyleyen Dr. Gürbüz; meslek liseli gençlere esnaf olmaktan daha büyük hayaller vaad ediyor. mevcut bölümlerinde mutlu olmayan öğrenciler isterlerse basek ın sağlık, havacılık, biyo teknoloji ve enerji liselerini nakil yapabileceklerini ve basekle hayatlarının değişeceğini Türkiye’nin geleceğinde yerlerini alacaklarını iddia etti.Bu bölümler Ülkemizin en çok ihtiyaç duyduğu ve önümüzdeki 20 yılda işsiz kalma ihtimalinin olmadığı iş dallarıdır.Halen Devlet ve özel Meslek Liselerinde eğitim görmekte olan öğrenciler ,devlet eğitim desteğinden yararlanarak isterlerse bu bölümlere nakil yapabilirler.


BAŞARININ ÖYKÜSÜ:

ATEŞ VE RÜZGARLA DANS

Mavi sularda süzülen gemiye hayranlıkla bakanlar,
O gemi, Kazan dairesindeki cehennem ateşiyle yol alır
Yelkenlerini kudretin enerjisi doldurur.
Ahh o rüzgar .
Sanırsınız ki rüzgardır süzülen gemiyi limana götüren
Oysa dünyada,
Rüzgar herkes için aynı şiddette eser
Rüzgara kendini bırakmak değil,
Rüzgarı teslim almaktır bütün mesele
Rüzgarın kölesi olanlar değil,
Rüzgarı kölesi yapanlar ulaşır limanlara.
Cehennemi olmayan gemiler ,
Demirleyemezler dünyanın en güzel koylarına.
Kazanılmış başarıların kazan dairesindeki ateşin sıcaklığını,
Sadece geminin kaptanı ile ekibi hisseder.

Denizci

 

&